RECENZE: Než jsem tě poznala (Jojo Moyesová)

30. května 2015 v 18:54 | Charlyn |  Recenze

Než jsem tě poznala

Autorka: Jojo Moyesová
Originální název: Me Before You
Série: Než jsem tě poznala, díl 1.
Žánr: psychologický román
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 408
Překlad: Lucie Mikolajková

Hodnocení na Goodreads: 4.30

Autorka

Jojo Moyesová se narodila v roce 1969. Na Londýnské univerzitě vystudovala žurnalistiku a poté pracovala deset let pro deník The Independent. Často jezdila do Hong Kongu kvůli psaní do Sunday Morning Post. V roce 2002 však vyšel její první román Sheltering Rain a od té doby je z ní spisovatelka na volné noze. Píše především romantické příběhy, které se však vyhýbají klasickým klišé a oslovují miliony lidí. U nás dosud byly vydány pouze tři knihy a to Než jsem tě poznala, Poslední dopis od tvé lásky a Stříbrná zátoka. Jojo Moyesová žije s manželem a třemi dětmi v Essexu. Miluje koně a je vášnivou jezdkyní.
Will Traynor žil život plný dobrodružství, nebezpečí, risku a adrenalinu. Jednoho dne ho na cestě do práce srazí auto a jeho život se kompletně změní.
Louisa je nenáročná holka žijící průměrným životem. Když ztratí práci v kavárně, kterou tak milovala, začne si hledat novou. Po dlouhém hledání jde na pohovor ohledně práce pečovatelky a je přijata. Tím začíná šest měsíců, které jí navždy změní život.

Takže, jak jenom začít... Je to sotva den, co jsem tuhle úžasnou knížku dočetla a mám v hlavě pěkný zmatek. Nejdříve jsem to chtěla nechat uležet, vzpamatovat se z toho zážitku, ale nakonec jsem to prostě už nevydržela.

Pokud jste tuhle knížku nečetli, tak prostě musíte. Fakt musíte! Tohle téma je neotřelé a chytí za srdce snad každého. Od knížky jsem čekala humor, romantiku a samozřejmě nějaký ten happyend. Vy, co už jste Než jsem tě poznala přečetli, víte, že jsem se dočkala jak humoru, tak romatiky a dalo by se říct, že i happyendu, i když trochu jiného, než jsme zvyklí.

"Některý chyby... mají prostě větší důsledky než jiný."

Poté, co jsem knihu dočetla, jsem brečela. Jakože fakt hodně. Bulila jsem jako malé dítě, protože kdo by nebrečel potom, co s Lou a Willem prožil těch čtyři sta neuvěřitelně srdcervoucích stránek. Zamilovala jsem si sarkastického Willa, který měl ke všemu co říct, a silnou Lou, která postupně objevila sama sebe a zjistila, že nemusí navždy zůstat ve svém rodném městě, mít průměrnou práci a být ve stínů své sestry Triny. A ano, Patrika jsem nesnášela, blbečka.

"Někdy, Clarková, někdy jsi skoro to jediný, kvůli čemu se mám ráno chuť probudit."

Asi jsem nebyla jediná, kdo se po přečtení téhle knížky začal více zajímat o eutanazii a Dignitas. Předtím jsem nevěděla, že Dignitas doopravdy existuje, ale tetička Wikipedie mi pomohla dohnat moje neznalosti. A našla jsem si jejich oficiální stránku - pokud se chcete podívat, tak ZDE. Když na tu stránku vejdete, vlastně to vypadá jako web úplně normální organizace, což mě dost vyvedlo z míry (i když jak jinak by asi jejich stránka měla vypadat, že). Potom, co jsem v menu uviděla nápis "naše služby", mi úplně běhal mráz po zádech a ještě asi hodinu potom jsem z toho měla doopravdy nepříjemný pocit. Jakože tohle se fakt děje - přesně tohle.
Opravdu nevím, co si teď o eutanazii myslet. Samozřejmě, každý má právo na to odejít důstojně, jak tvrdí Dignitas, já sama jsem eutanazii podporovala a pořád jsem pro, ale potom, co jsem si přečetla o Lou a Willovi, na to už prostě nikdy nebudu mít stejný pohled jako dřív.

"Nemůžu s tebou být... protože nemůžu. Nemůžu s tebou být, kdo bych s tebou být chtěl. A to znamená, že by mi to jenom... připomínalo, kdo nejsem."

Tahle knížka je něco úžasného, hotový klenot a měl by si ji přečít opravdu, ale opravdu každý. Takže hodnocení je asi jasné...

Hodnocení: 10000000000*

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | Web | 13. srpna 2017 v 23:27 | Reagovat

Moc hezký článek :-) taky jsem knížku nedávno dočetla a můžu jí jen doporučit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama